Zdravé sezení

<< zpět

Zdravé sezení aneb jak vybrat správnou židli

20. 06. 2010 19:57:52

Znáte dobře strnulý pocit v šíji, palčivou bolest v oblasti krční páteře, bolavá bedra a ztuhlé zádové svalstvo? Více než dvě třetiny obyvatel České republiky pravidelně trpí bolestmi zad. Bolesti beder, šíje a páteře jsou také jedním z nejčastějších zdravotních problémů na světě. Vedle několika dalších faktorů je hlavní příčinou bolestí nesprávné držení těla a zejména nesprávné sezení. Špatné návyky si nejprve neuvědomujeme. Jsme zabráni do práce, hrbíme se nad stolem, nepohodlná židle nás tlačí a pomalu si zaděláváme na horší obtíže. Pokud s počínající bolestí zad nic neděláme a nadále sedíme tak, jak jsme zvyklí, můžeme si přivodit nepříjemné následky na celý život.



Jaké je to správné zdravé sezení?

Jedním ze způsobů, jak problémům se zády předejít, je tzv. dynamické sezení. Dynamické sezení je moderní metodou a označením pro zdravé sezení na speciálně uzpůsobené židli, která člověku umožňuje přirozeně měnit dle potřeby polohu svého těla. Židle, která dynamické sezení umožňuje, musí být vybavena synchronním mechanismem. Synchronní mechanismus židle dovolí současný pohyb opěradla a sedadla a neustále tak přizpůsobuje tvar židle Vašim pohybům. Díky tomu jsou Vaše záda tlačena na opěradlo a spodní část těla zůstává ve stejné poloze. Vaše páteř zůstává přirozeně narovnaná a napnutá a tlak opěradla vyvolává přiměřenou práci zádových svalů. Svaly jsou namáhány rovnoměrně a nedochází k jednostrannému přetažení nebo namožení jedné skupiny zádových svalů. Sezením na takové židli si nejenže nepoškozujete záda, ale dokonce si vytváříte správné sedací návyky.

5 nejdůležitějších součástí židle pro zdravé sezení

Vybrat židli pro zdravé a pohodlné sezení se může zdát jako pěkný oříšek. Pokud však dodržíte naše doporučení, nemůžete udělat chybu. Shrneme pro Vás několik základních bodů, na které je důležité klást při výběru židle důraz:

1. pohodlný sedák

Pohodlný a přiměřeně široký sedák je základem zdravého sezení. Sedák židle by neměl být příliš měkký, měl by být anatomicky tvarovaný a zaoblený, aby netlačil na končetiny a nepřetěžoval jednu skupinu svalů. Důležité kritérium, na které by se nemělo zapomínat, je výšková stavitelnost. Na židli se má sedět tak, aby se chodidla celou plochou dotýkala země v přirozeném úhlu, jinak může opět dojít k přetěžování jedné skupiny svalů. Sedací plochu židle je tedy důležité nastavit tak, aby přesně odpovídala Vaši výšce. K židli si také můžete přikoupit podložku pod nohy, která Vám pomůže vyrovnat případně výškové rozdíly. Stejně jako v ostatních bodech, i v případě sedáku je nejlepší židli osobně vyzkoušet. Každý člověk má jiné požadavky, nároky i fyzické předpoklady, a proto je ozkoušení židle velmi vhodné.

2. bezpečný „podvozek" židle

Stabilní a pevná základna židle Vám zaručí jak pohodlné sezení, tak i bezpečný pohyb po kanceláři. Nejběžnější pětiramenné kříže základny jsou plně dostačující pro stabilitu a plynulý pohyb do všech směrů. Samotný pohyb židle zajišťují kolečka, která nesmí drhnout, a zároveň musí židli udržet na místě. Kolečka by měla být dostatečně velká a kvalitní, stejně jako kříž základny. „Podvozek" židle také zajišťuje plynulé otáčení židle kolem své osy, které je nezbytné pro jakoukoliv činnost.

3. nastavitelné podpěrky rukou

Podpěrky rukou, běžně nazývané područky, jsou důležité zejména pro kancelářské židle, u kterých se předpokládá delší pobyt a práce s počítačem. Podpěrky paží by měly mít nastavitelnou výšku, která Vám umožní správný opěr a komfortní úhel rukou pro pohodlnou práci na stole.

4. anatomické opěradlo

Při výběru židle je dobré pečlivě zhodnotit kvalitu opěradla. Opěradlo židle - a zejména kancelářské židle - by mělo být anatomicky tvarováno podle Vaší páteře. Prim v tomto případě hraje bederní opěrka. Bederní opěrku si můžete u kvalitních židlí nastavit přesně podle tvaru Vašich zad a zajistit tak přirozenou a zdravou oporu pro Vaši páteř. Bez bederní opěrky může dojít při dlouhodobějším sezení k deformacím páteře, proto je dobré podobnou opěrku dodatečně pořídit i k židlím, které ji nemají. Opěradlo musí být výškově stavitelné, aby jeho prohnutí odpovídalo prohnutí zad člověka, což je samozřejmě pro různě vysoké postavy různé. Také musí být dostatečně velké, aby poskytlo oporu celé ploše zad. Pro větší pohodlí je také možné vybrat židli s hlavovou opěrkou, která poskytne příjemnou oporu hlavě a krku. Opěradlo je dalším podstatným důvodem, proč vybírat židli osobně. Každý člověk má jinak tvarovanou páteř a špatně vybraná nebo nastavená židle může zádům dokonce uškodit.

5. další vlastnosti

K pohodlnému a zdravému sezení na Vaši židli také přispěje píst, který ztlumí náraz při dosedu. Píst je umístěn pod sedákem a dokáže Vás i při prudším dosedu měkce a plynule „usadit" bez bolestivého nárazu. Pozornost je nutné věnovat také materiálu, z kterého je židle vyrobena. Potahový materiál by měl být dostatečně odolný proti oděru, snadno čistitelný a příjemný na dotek. Barvu a materiál samozřejmě volíme podle určení židle a interiéru místnosti.

Správně vybraná a nastavená kvalitní kancelářská židle Vám bude sloužit spolehlivě po mnoho let. Vložená investice se vzhledem k příznivému vlivu na Vaše zdraví mnohokrát vrátí. Dny a noci bez bolesti a dobrá nálada při práci i odpočinku přece za trochu času a peněz určitě stojí!

Hledáte-li vhodnou židli nebo křeslo, rádi Vám poradíme. Stačí nám zavolat, nebo se u nás stavit osobně. Kontakt na nás SEDUS - studio zdravého sezení najdete zde.

Můžete si ale napřed zkusit své křeslo vybrat sami a seznámit se s nabídkou židlí a křesel od Sedusu.

+420 271 734 204

Steco Data, spol. s r. o.
Staňkova 18
149 00 PRAHA 4 - HÁJE (mapa zde)

+420 603 333 321
e-mail: info@stecodata.cz